Purchase mobileappIcon Download our Mobile App
Call Us at 011-40705070  or  
Click to Call
Select your Board & Class
  • Select Board
  • Select Class
badges

what is unitary method?

Asked by Mansha Kochar(student) , on 12/12/12


Become Expert
Become a Math expert
Start Now with Video Lessons, Sample Papers, Revision Notes & more for Class X - CBSE 

EXPERT ANSWER

More Answers

badges

Here is the answer to your query.

 

Unitary method is the method of finding the value of a single unit (object) at first and the finding the value of required number of unit. We can use unitary method for decimals in the same way as the use it for whole numbers.

 

Example :

The cost of 3 shirts is Rs 630.75 . How many shirts can be purchased with Rs 1471.75?

In the above question, first of all we have to find the number of shirts that can be purchased for Rs 1 (Single unit of money) then we can calculate the number of shirts that can be purchased for the given amount

Number of shirts purchased with Rs 630.75 = 3

⇒ Number of shirts purchased with Rs 1 =

 

Thus 7 shirts can be purchased with Rs 1471.75

 

Cheers!

Posted by Ishan Goyal(student)on 19/6/12

badges

Unitary method is the method of carrying out calculation for finding the value of required number of units by first finding the value of one unit.

For examples: If you are given cost of 5 kg of apples and you are asked to calculate the cost of 10 kg of apples, then what will you do ??

For solving such types of problems, we use unitary method. For solving this problem, we will firstly calculate the cost of 1 kg of apples (using division) and then find the cost of 10 kg of apples (using multiplication).

Hope you will get the concept now

Posted by Ishan Goyal(student)on 19/6/12

badges

Unitary method is used in problems where we first need to find the value of one unit and then the value of the required number of units.

 

Hope! You got the answer

Posted by Ishan Goyal(student)on 19/6/12

badges
Unitary method is the method of finding the value of a single unit (object) at first and then finding the value of required number of units (objects).
 
For example:
The cost of 3 shirts is Rs 675. How many shirts can be purchased with Rs 2250?
Solution:
In the above question, first of all we have to find the number of shirts that can be purchased for Re 1 (single unit of money) then we can calculate the number of shirts that can be purchased for the given amount.
Number of shirts purchased with Rs 675 = 3
Thus, 10 shirts can be purchased with Rs 2250

Posted by Ishan Goyal(student)on 19/6/12

Ask a QuestionHave a doubt? Ask our expert and get quick answers.
Show me more questions

close