Ajay and Amar had the same amount of money. ajay bought 4 gift packets and was left with 325/- and Amar bought 3 gift packets and was left with 425/- . find the cost of one gift packet.

RS 100
  • -1
Blablabla
  • 1
Nice question
  • 0
Rs$ 100...
  • 0
Cost of 1 packet is 100
  • 1
(4x)+325=(5x)+425 (4x-3x) = 425-325 x = 100 So cost of each gift is 100$ & each one have 725$
  • 3
What are you looking for?