# calculate net value added at factor cost is equal to income generated. opening stock=200 closing stock=400 purchase of raw material=300 sales=1200 corporate tax=100 undisturbed profits=50 dividend=50 rent=150 Intrest=100 depreciation=200 indirect taxes=150 subsidies=50 wages and salary=350

value of output = sales + change in stock = 1200+(closing stock - opening stock) =1200 +200 = 1400
Gross Value Added at MP(GVA mp) = value of ouput - purchase of raw material = 1400-300 = 1100
Net Value added at factor cost(FC) = GVA mp  -depreciation  - net indirect taxes
= 1100 - 200 - (indiect tax - subsudies) = 1100-200-(150-50)
= 1100-200-100 = 800
Income earned = NDPfc = compensation of employees + Operating surplus + Mixed Income
= wages and salary +(interest + Dividend + undistributed profits + corporate tax)+Rent
= 350 + 100 + 50 +50+100+150 = 800

• 13

value of output = sales + change in stock = 1200+(closing stock - opening stock) =1200 +200 = 1400

Gross Value Added at MP(GVA mp) = value of ouput - purchase of raw material = 1400-300 = 1100

Net Value added at factor cost(FC) = GVA mp  -depreciation  - net indirect taxes
= 1100 - 200 - (indiect tax - subsudies) = 1100-200-(150-50)
= 1100-200-100 = 800

Income earned = NDPfc = compensation of employees + Operating surplus + Mixed Income
= wages and salary +(interest + Dividend + undistributed profits + corporate tax)+Rent
= 350 + 100 + 50 +50+100+150 = 800

income earned=800