Please solve with detailed explanations and steps.
Dear Student
Total amount due on allotment= 300000*50 = 15000000
Amount received excess on application = 150000 * 40 = 6000000
AMount to be received on allotment = 15000000 - 6000000 = 9000000...........................1
Shares applied by Raghav = 450000 / 300000 * 15000 = 22500
Amount due at application from Raghav = 15000*30 = 450000
Amount excess on application from RAghav = 750000 - 450000 = 300000
Amount due at allotment from Raghav = 15000*50 = 750000
Amount not received from Raghav = 750000 - 300000 = 450000 ............................2
Amount received = 9000000 - 450000 = 8550000
d) 8550000
Regards
Total amount received on allotment = 14250000 + 300000 =
d) 225000
Total amount due on allotment= 300000*50 = 15000000
Amount received excess on application = 150000 * 40 = 6000000
AMount to be received on allotment = 15000000 - 6000000 = 9000000...........................1
Shares applied by Raghav = 450000 / 300000 * 15000 = 22500
Amount due at application from Raghav = 15000*30 = 450000
Amount excess on application from RAghav = 750000 - 450000 = 300000
Amount due at allotment from Raghav = 15000*50 = 750000
Amount not received from Raghav = 750000 - 300000 = 450000 ............................2
Amount received = 9000000 - 450000 = 8550000
d) 8550000
Regards
Total amount received on allotment = 14250000 + 300000 =
d) 225000