The price of 3 pens is 6 rupees more than the price of 5 pencils. If the total cost of 14 pencils and 12 pens is 126 rupees, determine the price of one pen and one pencil respectively.  
{Please don't provide any weblink or any certified answer} 

Hi, 
According to the question let cost of one pen is x and that of pencil is y so 3x= 5y+63x-5y=6....1also 12x+14y = 1266x+7y= 63 ....2multiply equation 1 by 2 and  2 by 1 6x-10y= 126x+7y= 63subtract both the equation -17y = -51y =5117  = 3 so putting this in any of the equatioon 3x-5y=63x = 6+15 = 21x = 7 So cost if one pen = Rs. 7 cost of one pencil = Rs. 3 

​Regards

  • 1
What are you looking for?