Mr. Robinson saves rupees 10000 per month in SBI ay 11% interest per annum. What amount will be get after 6 years ?
Dear Student,
Please find below the solution to the asked query:
Given : A man deposit Rs 10000 per month in SBI .
Interest rate = 11 % per annum
We know
Simple interest = , Here P = principle amount , r = Rate of interest and t = time ( in years )
Money he deposit in a year = 12 ( 10000 ) = 120000 , So
Simple interest = , So
Money at starting of 2nd year = 120000 + 13200 = 133200
And
Money at end of 2nd year = 120000 + 133200 = 253200
Simple interest = , So
Money at starting of 3rd year = 253200 + 27852 = 281052
And
Money at end of 3rd year = 120000 + 281052 = 401052
Simple interest = , So
Money at starting of 4th year = 401052 + 44115.72= 445167.72
And
Money at end of 4th year = 120000 + 445167.72 = 565167.72
Simple interest = , So
Money at starting of 5th year = 565167.72 + 62168.4492= 627336.1692
And
Money at end of 5th year = 120000 + 627336.1692 = 747336.1692
Simple interest = , So
Money at starting of 6th year = 747336.1692 + 82206.978612= 829543.147812
And
Money at end of 6th year = 120000 + 829543.147812 = 949543.147812
Simple interest = , So
Therefore,
Amount will be get after 6 years = 949543.147812 + 104449.74625932 = 1053992.89407132 Rs.1053992.90 ( Ans )
Hope this information will clear your doubts about Comparing Quantities.
If you have any more doubts just ask here on the forum and our experts will try to help you out as soon as possible.
Regards
Please find below the solution to the asked query:
Given : A man deposit Rs 10000 per month in SBI .
Interest rate = 11 % per annum
We know
Simple interest = , Here P = principle amount , r = Rate of interest and t = time ( in years )
Money he deposit in a year = 12 ( 10000 ) = 120000 , So
Simple interest = , So
Money at starting of 2nd year = 120000 + 13200 = 133200
And
Money at end of 2nd year = 120000 + 133200 = 253200
Simple interest = , So
Money at starting of 3rd year = 253200 + 27852 = 281052
And
Money at end of 3rd year = 120000 + 281052 = 401052
Simple interest = , So
Money at starting of 4th year = 401052 + 44115.72= 445167.72
And
Money at end of 4th year = 120000 + 445167.72 = 565167.72
Simple interest = , So
Money at starting of 5th year = 565167.72 + 62168.4492= 627336.1692
And
Money at end of 5th year = 120000 + 627336.1692 = 747336.1692
Simple interest = , So
Money at starting of 6th year = 747336.1692 + 82206.978612= 829543.147812
And
Money at end of 6th year = 120000 + 829543.147812 = 949543.147812
Simple interest = , So
Therefore,
Amount will be get after 6 years = 949543.147812 + 104449.74625932 = 1053992.89407132 Rs.1053992.90 ( Ans )
Hope this information will clear your doubts about Comparing Quantities.
If you have any more doubts just ask here on the forum and our experts will try to help you out as soon as possible.
Regards